  • MC68MH360EM25VL
MC68MH360EM25VL
advertisement
Manufacturer No:
MC68MH360EM25VL
HK JDW NO:
318-MC68MH360EM25VL
Package:
Datasheet:
MC68MH360EM25VL
Description:
0.5mm Microprocessor 3V
Purchasing and Inquiry
MC68MH360EM25VL Overview
It is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN in terms of uPs/uCs/Peripheral ICs. In total, 240 terminations have been made. Turning on and running the embedded microprocessor with a 3V voltage supply should be possible. 3.3V is its maximum supply current. With a width of 32, this CPU has a wide external data bus. Micro processor body consists of 240 pins. There is a clock frequency of 25MHz on the microprocessor. Serial I/Os are set to communicate between peripherals via 4.
MC68MH360EM25VL Features
MC68MH360EM25VL Applications
  • Keyboards
  • Microwave ovens
  • Fire alarms
  • Mobile computers
  • Industrial instrumentation devices
  • Paper shredders
  • 3D printers
  • Dishwashers
  • Smart highways (navigation, traffic control, information monitoring and car service)
  • Industrial control field
Step5Bar-code shipping tag
MC68MH360EM25VL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    240
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Technology
    HCMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    240
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G240
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, LAN
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    32
  • Number of Serial I/Os
    4
  • Bus Compatibility
    68000
  • Data Transfer Rate-Max
    1.25 MBps
  • Communication Protocol
    ASYNC, BIT; SYNC, BYTE; SYNC, HDLC; SYNC, SDLC; BISYNC
  • Data Encoding/Decoding Method
    NRZ; NRZI; BIPH-MARK(FM1); BIPH-SPACE(FM0); BIPH-LEVEL(MANCHESTER); DIFF BIPH-LEVEL
  • Height Seated (Max)
    4.15mm
  • Length
    31.305mm
  • Width
    31.305mm