  • MC7447AHX1000NBR
MC7447AHX1000NBR
advertisement
Manufacturer No:
MC7447AHX1000NBR
HK JDW NO:
318-MC7447AHX1000NBR
Package:
Datasheet:
Description:
1.27mm 32-bit Microprocessor 360-Pin 1.3V
Quantity:
In Stock : 3264
Step5Bar-code shipping tag
MC7447AHX1000NBR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    360
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    360
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 1.8V OR 2.5V SUPPLY
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.35V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.25V
  • Speed
    1000 MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    1GHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Address Bus Width
    36
  • Core Architecture
    PowerPC
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • Format
    FLOATING POINT
  • Integrated Cache
  • Length
    25mm
  • Height Seated (Max)
    3.24mm