  • MCIMX6Q5EYM10AC
MCIMX6Q5EYM10AC
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX6Q5EYM10AC
HK JDW NO:
318-MCIMX6Q5EYM10AC
Package:
624-LFBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6Q5EYM10AC
Description:
0.8mm ARM? Cortex?-A9 64-bit Microprocessor i.MX6Q Series MCIMX6 624-LFBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX6Q5EYM10AC Description
The MCIMX6Q5EYM10AC processor features advanced implementation of the quad Arm? Cortex?-A9 core, which operates at speeds up to 1.2 GHz.  The MCIMX6Q5EYM10AC is a part of a growing family of multimedia-focused products that offer high-performance processing and are optimized for the lowest power consumption.
MCIMX6Q5EYM10AC Features
4x Arm? Cortex?-A9 up to 1.2 GHz per core
1 MB L2 cache
32 KB instruction and data caches
NEON SIMD media accelerator
Applications processors
Multilevel memory system
Smart speed technology
MCIMX6Q5EYM10AC Applications
Netbooks (web tablets)
Nettops (Internet desktop devices)
High-end mobile Internet devices (MID)
High-end PDAs
High-end portable media players (PMP) with HD video capability
Gaming consoles
Portable navigation devices (PND)
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX6Q5EYM10AC
  • Package / Case
    624-LFBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    i.MX6Q
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    624
  • ECCN Code
    5A992
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCIMX6
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B624
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.35V
  • Speed
    1.0GHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-A9
  • Clock Frequency
    24MHz
  • Bit Size
    64
  • Address Bus Width
    16
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
    64
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
  • Ethernet
    10/100/1000Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    4 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
  • RAM Controllers
    LPDDR2, LVDDR3, DDR3
  • USB
    USB 2.0 + PHY (4)
  • Additional Interfaces
    CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
  • Co-Processors/DSP
    Multimedia; NEON™ SIMD
  • Security Features
  • Display & Interface Controllers
    Keypad, LCD
  • SATA
    SATA 3Gbps (1)
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    21mm