  • MC8641VU1333JE
MC8641VU1333JE
advertisement
Manufacturer No:
MC8641VU1333JE
HK JDW NO:
699-MC8641VU1333JE
Package:
994-BCBGA, FCCBGA
Datasheet:
MC8641VU1333JE
Description:
PowerPC e600 Microprocessor MPC86xx Series 994-BCBGA, FCCBGA
Purchasing and Inquiry
MC8641VU1333JE Overview
Due to its 994-BCBGA, FCCBGA packaging, it is convenient to ship overseas. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Identify the operating temperature around 0°C~105°C TA. MPC86xx is its series number. This CPU is cored with a PowerPC e600 processor. It has DDR, DDR2 RAM controllers. This microprocessor features interfaces DUART, HSSI, I2C, RapidIO. In this CPU, I/O is set to 1.8V 2.5V 3.3V. Suppliers offer 994-FCCBGA (33x33) packages.
MC8641VU1333JE Features
PowerPC e600 Core
MC8641VU1333JE Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC MC8641VU1333JE Microprocessor applications.
  • Safety field
  • Robotic prosthetic limbs
  • Tape drives
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Network communication, mobile communication field
  • Hand-held metering systems
  • Set-top boxes
  • Blood pressure monitors
  • Day to day life field
  • Equipment control
Step5Bar-code shipping tag
MC8641VU1333JE
  • Package / Case
    994-BCBGA, FCCBGA
  • Supplier Device Package
    994-FCCBGA (33x33)
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MPC86xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Speed
    1.333GHz
  • Core Processor
    PowerPC e600
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 3.3V