  • MCHPR63V568M30X41
MCHPR63V568M30X41
advertisement
Manufacturer No:
MCHPR63V568M30X41
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCHPR63V568M30X41
Package:
Radial
Datasheet:
MCHPR63V568M30X41
Description:
5.6mF Capacitor 20% 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCHPR63V568M30X41
  • Package / Case
    Radial
  • Weight
    45.359237g
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    5.6mF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    30mm
  • Height
    41mm
  • Length
    57.15mm
  • Width
    31.75mm