  • MCMR35V336M6.3X7
MCMR35V336M6.3X7
advertisement
Manufacturer No:
MCMR35V336M6.3X7
Manufacturer:
Multicomp
HK JDW NO:
3958-MCMR35V336M6.3X7
Package:
Radial
Datasheet:
MCMR35V336M6.3X7
Description:
33μF Capacitor 20% 2.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
MCMR35V336M6.3X7
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Current - Leakage
    4.7μA
  • Ripple Current (AC)
    52mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7mm