  • MCP102T-270E/TT
MCP102T-270E/TT
advertisement
Manufacturer No:
MCP102T-270E/TT
HK JDW NO:
536-MCP102T-270E/TT
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MCP102T-270E/TT
Description:
3 Terminals 3-Pin MCP102 Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 7938
Step5Bar-code shipping tag
MCP102T-270E/TT
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP102
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    1.75μA
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Max Supply Current
    1.75μA
  • Quiescent Current
    1μA
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.63V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    80ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.591V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.67V
  • Threshold Voltage
    +2.63V
  • Undervoltage Threshold
    2.591V
  • Overvoltage Threshold
    2.67V
  • Height
    1.02mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm