  • MCP4541T-502E/MF
MCP4541T-502E/MF
advertisement
Manufacturer No:
MCP4541T-502E/MF
HK JDW NO:
536-MCP4541T-502E/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4541T-502E/MF
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin MCP4541 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCP4541T-502E/MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    8-VDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
    Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4541
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    129
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm