  • MCR006YRTD3000
MCR006YRTD3000
advertisement
Manufacturer No:
MCR006YRTD3000
HK JDW NO:
687-MCR006YRTD3000
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 300Ohm, 0.5%,
Quantity:
In Stock : 7247
Step5Bar-code shipping tag
MCR006YRTD3000
  • Package / Case
    0201
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    300Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C