  • MCR01MRTJ825
MCR01MRTJ825
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MRTJ825
HK JDW NO:
687-MCR01MRTJ825
Datasheet:
MCR01MRTJ825
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 8.2MOhm, 5%,
Quantity:
In Stock : 3094
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MRTJ825
  • Package / Case
    0402
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    8.2MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C