  • MCR01MZPF7683
MCR01MZPF7683
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MZPF7683
HK JDW NO:
687-MCR01MZPF7683
Datasheet:
MCR01MZPF7683
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 768kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2463
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MZPF7683
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    63mW
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    768kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V