  • MCR03EZPJ4R3
MCR03EZPJ4R3
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZPJ4R3
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR03EZPJ4R3
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MCR03EZPJ4R3
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 4.3Ohm, 0.1W 1/10W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 10320
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZPJ4R3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    4.3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm