  • MCR100JZHF2401
MCR100JZHF2401
advertisement
Manufacturer No:
MCR100JZHF2401
HK JDW NO:
687-MCR100JZHF2401
Package:
2512
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 2.4kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 2462
Step5Bar-code shipping tag
MCR100JZHF2401
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C