  • MCR10EZHFL10R0
MCR10EZHFL10R0
advertisement
Manufacturer No:
MCR10EZHFL10R0
HK JDW NO:
687-MCR10EZHFL10R0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 10Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 17596
Step5Bar-code shipping tag
MCR10EZHFL10R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Size Code
    0805
  • Rated Temperature
    70°C