  • MCR50JZHF5110
MCR50JZHF5110
advertisement
Manufacturer No:
MCR50JZHF5110
HK JDW NO:
687-MCR50JZHF5110
Datasheet:
MCR50JZHF5110
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 511Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 9421
Step5Bar-code shipping tag
MCR50JZHF5110
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    511Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm