  • MCR60A-98D-2.54DS(73)
MCR60A-98D-2.54DS(73)
advertisement
Manufacturer No:
MCR60A-98D-2.54DS(73)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-MCR60A-98D-2.54DS(73)
Package:
Datasheet:
Description:
COPPER ALLOY 2 Rows
Step5Bar-code shipping tag
MCR60A-98D-2.54DS(73)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mounting Type
    BOARD
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Mounting Style
    STRAIGHT
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    CARD EDGE CONNECTOR
  • Number of Rows
    2
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    AU ON NI
  • Total Number of Contacts
    98
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    5.46 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Body Breadth
    0.37 inch
  • Operating Temperature (Min)
    -30°C
  • Body Depth
    0.61 inch
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Termination Type
    SOLDER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    5.08 mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Plating Thickness
    12μin
  • Length - Termination
    0.197 inch