  • MD6020L12B-FSR
MD6020L12B-FSR
advertisement
Manufacturer No:
MD6020L12B-FSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MD6020L12B-FSR
Package:
Datasheet:
MD6020L12B-FSR
Description:
FAN AXIAL 60X20.2MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MD6020L12B-FSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    13.9 CFM (0.389m3/min)
  • Noise
    23.0 dB(A)
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.070 in H2O (17.4 Pa)
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    0.094lb 42.64g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2011
  • Series
    MD6020
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.100A