  • MDMA1400C1600CC
MDMA1400C1600CC
advertisement
Manufacturer No:
MDMA1400C1600CC
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-MDMA1400C1600CC
Package:
ComPack
Datasheet:
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C ComPack Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
MDMA1400C1600CC
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ComPack
  • Series
    MDMA1400C1600CC
  • Part Status
    Active
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 1600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.14V @ 700A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    700A