  • ME3220-103KLB
ME3220-103KLB
advertisement
Manufacturer No:
ME3220-103KLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-ME3220-103KLB
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ME3220-103KLB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Published
    2007
  • Tolerance
    10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper -Matte Tin -with Nickel barrier
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Unshielded
  • Inductance
    10 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    870mA
  • Frequency - Self Resonant
    39.9MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Current - Saturation
    780mA
  • Case/Size Code
    1211
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    434mOhm
  • Inductance Tolerance
    10%
  • Inductance-Nom (L)
    10 µH
  • RMS Current (Irms)
    870mA
  • Height
    2.4mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.7mm