  • MG06400D-BN1MM
MG06400D-BN1MM
advertisement
Manufacturer No:
MG06400D-BN1MM
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MG06400D-BN1MM
Package:
D-3 Module
Datasheet:
Description:
IGBT Modules 600V 400A Dual 150TVj
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MG06400D-BN1MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.45V @ 15V, 400A
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    18nF @ 25V
  • Height
    30.5mm
  • Length
    108mm
  • Width
    62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-3 Module
  • Number of Pins
    7
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    1.4kW
  • Polarity
    NPN
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Power Dissipation
    1.4kW
  • Power - Max
    1400W
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    460A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.95V
  • Input Capacitance
    18nF