  • MHP-TAT18-9-72
MHP-TAT18-9-72
advertisement
Manufacturer No:
MHP-TAT18-9-72
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-MHP-TAT18-9-72
Package:
Strap
Datasheet:
MHP-TAT18-9-72
Purchasing and Inquiry
MHP-TAT18-9-72 Overview
To protect the mechanical temperature sensors, we have packaged them in [0] packages.
MHP-TAT18-9-72 Features
Switching Temperature: 162°F 72°C
MHP-TAT18 Series
Current Rating - DC: 30A 9V 80A 5V
Strap Package / Case
MHP-TAT18-9-72 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. MHP-TAT18-9-72 Mechanical Temperature Sensors applications.
  • Heating Elements
  • Roll heater temperature control for copying machines
  • Industrial equipment
  • Gas and Electric Furnace
  • Amplifiers
  • Heating Systems
  • Power Distribution
  • Radiator water temperature detection for automotive electric fan control
  • HDDs
  • Overheat monitoring of electric appliances
Step5Bar-code shipping tag
MHP-TAT18-9-72
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Weld Tab
  • Package / Case
    Strap
  • Series
    MHP-TAT18
  • Tolerance
    ±9°F ±5°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    9V
  • Circuit
    SPST-NC
  • Hold Current
    18A
  • Switching Cycles
    6K
  • Switching Temperature
    162°F 72°C
  • Current Rating - DC
    30A 9V 80A 5V
  • Reset Temperature
    104°F 40°C