  • MHP-TAT18-9-82
MHP-TAT18-9-82
advertisement
Manufacturer No:
MHP-TAT18-9-82
HK JDW NO:
461-MHP-TAT18-9-82
Datasheet:
MHP-TAT18-9-82
Purchasing and Inquiry
MHP-TAT18-9-82 Overview
To protect the mechanical temperature sensors, we have packaged them in [0] packages.
MHP-TAT18-9-82 Features
Switching Temperature: 180°F 82°C
MHP-TAT18 Series
Current Rating - DC: 30A 9V 80A 5V
Strap Package / Case
MHP-TAT18-9-82 Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. MHP-TAT18-9-82 Mechanical Temperature Sensors applications.
  • Heat-retention heater control for rice cookers
  • Hot gas heaters
  • Laboratory Equipment
  • Power supplies
  • Temperature detection
  • FDDs
  • Refrigeration
  • Panel Heaters
  • Boilers
  • Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
MHP-TAT18-9-82
  • Tolerance
    ±9°F ±5°C
  • Voltage - Rated DC
    9V
  • Hold Current
    18A
  • Switching Temperature
    180°F 82°C
  • Current Rating - DC
    30A 9V 80A 5V
  • Reset Temperature
    104°F 40°C