  • MKE38RK600DFELB
MKE38RK600DFELB
advertisement
Manufacturer No:
MKE38RK600DFELB
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-MKE38RK600DFELB
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
Description:
600V SMD/SMT
Step5Bar-code shipping tag
MKE38RK600DFELB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G9
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Continuous Drain Current (ID)
    50A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.045Ohm
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    1950 mJ
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Rds On Max
    45 mΩ
  • Capacitance - Input
    6.8nF
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Number of Terminations
    9
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C