  • MLF1608E120JT000
MLF1608E120JT000
advertisement
Manufacturer No:
MLF1608E120JT000
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-MLF1608E120JT000
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MLF1608E120JT000
Description:
FIXED IND 12UH 10MA 1.8 OHM SMD
Step5Bar-code shipping tag
MLF1608E120JT000
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    10mA
  • Inductance
    12μH
  • Test Frequency
    2MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.8Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    25MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 2MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Inductance Frequency - Test
    2MHz
  • Rated Current-Max
    0.01A
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm