  • MMIX1T600N04T2
MMIX1T600N04T2
advertisement
Manufacturer No:
MMIX1T600N04T2
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-MMIX1T600N04T2
Package:
24-PowerSMD, 21 Leads
Datasheet:
MMIX1T600N04T2
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1.3m Ω @ 100A, 10V ±20V 40000pF @ 25V 590nC @ 10V 24-PowerSMD, 21 Leads
Quantity:
In Stock : 13901
Step5Bar-code shipping tag
MMIX1T600N04T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-PowerSMD, 21 Leads
  • Number of Pins
    24
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FRFET®, SupreMOS®
  • Published
    2010
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    21
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    21
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G21
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    830W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    40 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.3m Ω @ 100A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    40000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    600A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    590nC @ 10V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Turn-Off Delay Time
    90 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    600A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0013Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    40V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    2000A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    3000 mJ
  • Height
    5.7mm
  • Length
    25.25mm
  • Width
    23.25mm