  • MNG14-156DMK-A
MNG14-156DMK-A
advertisement
Manufacturer No:
MNG14-156DMK-A
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-MNG14-156DMK-A
Package:
Datasheet:
MNG14-156DMK-A
Description:
CONN TERM PIN 14-16AWG CRIMP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MNG14-156DMK-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Material - Insulation
    Polyamide (PA), Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    Scotchlok™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Color
    Blue
  • Contact Finish
    Tin
  • Wire Gauge
    14-16 AWG
  • Wire Gauge (Max)
    16 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Insulation Diameter
    0.190 (4.83mm)
  • Insulation
    Non-Mating End Insulated
  • Terminal Type
    Male, Pin (Plug)
  • Length
    22.098mm
  • Length - Overall
    0.870 22.10mm
  • Length - Barrel
    0.190 4.83mm
  • Diameter - Barrel
    0.156 (3.96mm)