  • MPC561CZP66
MPC561CZP66
advertisement
Manufacturer No:
MPC561CZP66
HK JDW NO:
318-MPC561CZP66
Package:
Datasheet:
Description:
1mm 2.65V 32-bit Microprocessor 388-Pin 66MHz 2.6V
Quantity:
In Stock : 16195
Step5Bar-code shipping tag
MPC561CZP66
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    388
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    388
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    Tin/Lead/Silver (Sn/Pb/Ag)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    2.6V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Power Supplies
    2.65V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, SCI, SPI, UART, USART
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    64
  • RAM Size
    32kB
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Access Time
    66 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    24
  • Core Architecture
    PowerPC
  • External Data Bus Width
    32
  • RAM (bytes)
    32768
  • Length
    27mm
  • Height Seated (Max)
    2.55mm
  • Width
    27mm