  • MPC866PVR133A
MPC866PVR133A
advertisement
Manufacturer No:
MPC866PVR133A
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MPC866PVR133A
Package:
357-BBGA
Datasheet:
MPC866PVR133A
Description:
1.27mm 1.83.3V 32-bit Microprocessor MPC8xx Series MPC866 1.8V 357-BBGA
Purchasing and Inquiry
MPC866PVR133A Description
MPC866PVR133A is a 0.18-micron version of the MPC862 PowerQUICC? Family and can operate up to 133 MHz on the MPC8xx core with a 66 MHz external bus. The MPC866PVR133A has a 1.8 V core and a 3.3 V I/O operation with 5 V TTL compatibilty. The MPC866PVR133A Integrated Communications Controller is a versatile one-chip integrated microprocessor and peripheral combination that can be used in a variety of controller applications. It particularly excels in both communications and networking systems.
MPC866PVR133A Features
The maximum frequency operation of the external bus is 66 MHz
Up to 32-bit data bus (dynamic bus sizing for 8, 16, and 32 bits)
32 address lines
The memory controller (eight banks)
General-purpose timers
Fast Ethernet controller (FEC)
System integration unit (SIU)
MPC866PVR133A Applications
Battery Management System (BMS)
Diesel Engine Management
Electric Power Steering (EPS)
Gateway
Motorcycle Engine Control Unit (ECU) and Small Engine Control
Broadband Modem and Residential Gateway
Step5Bar-code shipping tag
MPC866PVR133A
    Select All
  • Additional Interfaces
    HDLC/SDLC, I2C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
  • Co-Processors/DSP
    Communications; CPM
  • Height Seated (Max)
    2.52mm
  • Length
    25mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    357-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    MPC8xx
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    357
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    MPC866
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B357
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.9V
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.7V
  • Speed
    133MHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Voltage - I/O
    3.3V