  • MPQ8636GL-10-P
MPQ8636GL-10-P
advertisement
Manufacturer No:
MPQ8636GL-10-P
HK JDW NO:
541-MPQ8636GL-10-P
Package:
13-VFQFN
Datasheet:
Description:
4.5V 13-Pin DC DC Voltage Regulator 1 Outputs 200kHz~1MHz Tape & Reel (TR) 10A 13-VFQFN
Quantity:
In Stock : 8897
Step5Bar-code shipping tag
MPQ8636GL-10-P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    13-VFQFN
  • Number of Pins
    13
  • Supplier Device Package
    13-QFN (3x4)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    10A
  • Max Output Voltage
    13V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.611V
  • Topology
    Buck
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Frequency - Switching
    200kHz~1MHz
  • Max Input Voltage
    18V
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    611mV
  • Voltage - Output (Max)
    13V