  • MRF6V10250HSR3
MRF6V10250HSR3
advertisement
Manufacturer No:
MRF6V10250HSR3
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
318-MRF6V10250HSR3
Package:
NI-780S
Datasheet:
MRF6V10250HSR3
Description:
FET RF 100V 1.09GHZ NI780S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MRF6V10250HSR3
  • Package / Case
    NI-780S
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    100V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    1.09GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-CDFP-F2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    SOURCE
  • Current - Test
    250mA
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Transistor Type
    LDMOS
  • Gain
    21dB
  • DS Breakdown Voltage-Min
    100V
  • Power - Output
    250W
  • FET Technology
    METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
  • Voltage - Test
    50V