  • MRX-001-433DR-B
MRX-001-433DR-B
advertisement
Manufacturer No:
MRX-001-433DR-B
Manufacturer:
Radios
HK JDW NO:
11877-MRX-001-433DR-B
Package:
Module
Datasheet:
MRX-001-433DR-B
Purchasing and Inquiry
MRX-001-433DR-B Overview
MRX-001-433DR-B Features
Module package
Minimum of 0°C°C
MRX-001-433DR-B Applications
There are a lot of Radios MRX-001-433DR-B RF Transmitter applications.
  • GPS
  • UMTS
  • Recreational
  • Test Equipment
  • WCDMA
  • Optical transmission devices
  • Remote Control Systems
  • Measuring for data transmission
  • Avionics
  • Low Bitrate ISM-band Communication Systems
Step5Bar-code shipping tag
MRX-001-433DR-B
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    18
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    433MHz
  • Nominal Supply Current
    6.3mA
  • Data Rate
    4.8 kbps
  • Current - Receiving
    10mA
  • Sensitivity (dBm)
    -95 dBm
  • Length
    22.9mm
  • Width
    17.8mm