  • MSC60103KT
MSC60103KT
advertisement
Manufacturer No:
MSC60103KT
HK JDW NO:
792-MSC60103KT
Package:
Axial
Datasheet:
MSC60103KT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSC60103KT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    MSC60, Sigma Inductors
  • Size / Dimension
    0.165Diax0.394L 4.20mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    24mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    10mH
  • ELV
    Compliant
  • Test Frequency
    250kHz
  • DC Resistance (DCR)
    137Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    470kHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 250kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Q Factor
    40
  • Rated Current-Max
    0.024A
  • DC Current
    24mA