  • MSI3116H48B2-BBR
MSI3116H48B2-BBR
advertisement
Manufacturer No:
MSI3116H48B2-BBR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MSI3116H48B2-BBR
Package:
Datasheet:
MSI3116H48B2-BBR
Description:
FAN IMP MTRZD 315X161MM 48VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MSI3116H48B2-BBR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    6.6lbs 3kg
  • Material - Blade
    Aluminum
  • Series
    MSI3116
  • Size / Dimension
    Round - 315mm Dia
  • Feature
    Auto Restart, Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    8.80A
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • RPM
    2100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    1675.0 CFM (46.90m3/min)
  • Noise
    76.0 dB(A)
  • Static Pressure
    3.150 in H2O (784.7 Pa)
  • Width
    161.0mm