  • MVA10VC471MH10TP
MVA10VC471MH10TP
advertisement
Manufacturer No:
MVA10VC471MH10TP
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-MVA10VC471MH10TP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
MVA10VC471MH10TP
Description:
MVA 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 280mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
MVA10VC471MH10TP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MVA
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.058Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    280mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    280mA @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.394 10.00mm