  • MVE16VE332MM17TR
MVE16VE332MM17TR
advertisement
Manufacturer No:
MVE16VE332MM17TR
HK JDW NO:
856-MVE16VE332MM17TR
Description:
MVE 3300μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 1.2A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
MVE16VE332MM17TR
    Select All
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    171mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.2A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.2A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm