  • MVH50VC101MK14TR
MVH50VC101MK14TR
advertisement
Manufacturer No:
MVH50VC101MK14TR
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-MVH50VC101MK14TR
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
MVH50VC101MK14TR
Description:
MVH 100μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 550mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
MVH50VC101MK14TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.512Lx0.512W 13.00mmx13.00mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MVH
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    230mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    550mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    550mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.532 13.50mm