  • MX23A40SF1
MX23A40SF1
advertisement
Manufacturer No:
MX23A40SF1
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-MX23A40SF1
Package:
Datasheet:
MX23A40SF1
Description:
3 Rows Receptacle Bulk Black 40 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp MX23A PBT
Quantity:
In Stock : 1805
Step5Bar-code shipping tag
MX23A40SF1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Cable, Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MX23A
  • Published
    2006
  • Feature
    Waterproof
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    3
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.098 2.50mm
  • Depth
    31.2mm
  • Current Rating
    3A
  • Row Spacing
    0.173 (4.40mm)
  • Note
    Contacts Not Included
  • Contact Termination
    Crimp
  • Height
    23.2mm
  • Width
    64.1mm