  • NCP15XW223J03RC
NCP15XW223J03RC
advertisement
Manufacturer No:
NCP15XW223J03RC
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP15XW223J03RC
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
NCP15XW223J03RC
Purchasing and Inquiry
NCP15XW223J03RC Overview
Thermistors from NTC come in the form of a Tape & Reel (TR) package. It's in the 0402 (1005 Metric) package for convenience. To ensure that the NTC thermistors function properly, the resistance tolerance must be ±5%. Temperature -40°C~125°C should be set on NTC thermistors for reliable performance. Having a total of 2 terminations, these NTC thermistors are comprised of a single NTC. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected. A component of the electronic system is capable of absorbing power dissipation of 0.1W. There is a maximum power dissipation of 100mW for NTC thermistors. It is possible to use NTC thermistors with a maximum current of 210μA without deteriorating the fuse element too much.
NCP15XW223J03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
22kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 210μA
5% Tolerance
NCP15XW223J03RC Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP15XW223J03RC NTC Thermistors applications.
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Automotive Electronics
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Electronic Thermometers
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature measurement and compensation
  • Automotive electronics
  • Heating systems
Step5Bar-code shipping tag
NCP15XW223J03RC
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCP15
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    22kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    500μm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    210μA
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    22k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3987K
  • Thermal Sensitivity Index
    3950 K
  • B25/50
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm