  • NCP15XV103J03RC
NCP15XV103J03RC
advertisement
Manufacturer No:
NCP15XV103J03RC
HK JDW NO:
535-NCP15XV103J03RC
Datasheet:
NCP15XV103J03RC
Purchasing and Inquiry
NCP15XV103J03RC Overview
The package of NTC thermistors is Tape & Reel (TR). The 0402 (1005 Metric) package contains it for your convenience. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±5% for them to function. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -40°C~125°C. It is noted that these NTC thermistors have a total of 2 terminations. To make an NTC thermistor work properly, it needs to have the 2 pins connected. It is possible to absorb 0.1W power dissipation by the electronic component. It is possible for NTC thermistors to operate at a maximum power dissipation of 100mW. NTC thermistors are capable of carrying a maximum current of 310μA without deteriorating excessively.
NCP15XV103J03RC Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP15 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 310μA
5% Tolerance
NCP15XV103J03RC Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP15XV103J03RC NTC Thermistors applications.
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Temperature regulation and measurement
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Water heaters
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Temperature detection of battery cells
  • Liquid Level Sensing
  • Refrigeration
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
NCP15XV103J03RC
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    5%
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Current Rating
    310μA
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Accuracy
    3 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±3%
  • B25/85
    3934K
  • Thermal Sensitivity Index
    3900 K
  • B25/50
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm