  • NCP18XH103F03RB
NCP18XH103F03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18XH103F03RB
HK JDW NO:
535-NCP18XH103F03RB
Datasheet:
NCP18XH103F03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18XH103F03RB Overview
NTC thermistors are packaged as a Tape & Reel (TR). We have included it in the 0603 (1608 Metric) package for your convenience. The resistance tolerance for NTC thermistors is ±1% to make it work. Temperature -40°C~125°C should be set on NTC thermistors for reliable performance. A total of 2 terminations is present on these NTC thermistors. In order for the NTC thermistors to operate correctly, the 2 pins must be connected. NTC thermistors have a maximum power dissipation of 100mW. There is no danger of the fuse element deteriorating beyond a certain current limit for NTC thermistors.
NCP18XH103F03RB Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 310μA
1% Tolerance
NCP18XH103F03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18XH103F03RB NTC Thermistors applications.
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Electronic Thermometers
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Automotive Electronics
  • Temperature measurement and compensation
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Mobile phones
  • Compensation of pressure sensors
Step5Bar-code shipping tag
NCP18XH103F03RB
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    1%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC RESISTOR
  • Current Rating
    310μA
    0603
  • Working Voltage
    5V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Accuracy
    0.7 %
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B25/85
    3434K
  • B25/50
    3380K
  • Circuit DC Voltage-Max
    5V
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm