  • NRSH472M10V16X20F
NRSH472M10V16X20F
advertisement
Manufacturer No:
NRSH472M10V16X20F
HK JDW NO:
10881-NRSH472M10V16X20F
Description:
4.7mF Capacitor 20% 3.25A 7.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSH472M10V16X20F
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7mF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Leakage Current
    0.47mA
  • Ripple Current
    3.25A
  • Tan Delta
    0.25
  • Diameter
    16mm
  • Height
    20mm