  • NRSZ271M16V8X12.5F
NRSZ271M16V8X12.5F
advertisement
Manufacturer No:
NRSZ271M16V8X12.5F
HK JDW NO:
10881-NRSZ271M16V8X12.5F
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
270μF Capacitor 20% Bulk 570mA 3.5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
NRSZ271M16V8X12.5F
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.0432mA
  • Ripple Current
    570mA
  • Life (Hours)
    3500 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • ESR
    110 mΩ
  • Length
    12.5mm