  • NS6A36AFT3G
NS6A36AFT3G
advertisement
Manufacturer No:
NS6A36AFT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-NS6A36AFT3G
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
NS6A36AFT3G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NS6A36AFT3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Capacitance @ Frequency
    470pF @ 1MHz