  • NSM6227FTR402
NSM6227FTR402
advertisement
Manufacturer No:
NSM6227FTR402
HK JDW NO:
762-NSM6227FTR402
Package:
6227 J-Lead
Datasheet:
NSM6227FTR402
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SM Series, Wirewound, 402mOhm, 3W, ±1%, -55°C~275°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NSM6227FTR402
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Package / Case
    6227 J-Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SM
  • Size / Dimension
    0.625Lx0.275W 15.88mmx6.99mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    402mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    3W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 13 INCH
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.265 6.73mm