  • NTB22N06T4
NTB22N06T4
advertisement
Manufacturer No:
NTB22N06T4
HK JDW NO:
699-NTB22N06T4
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
NTB22N06T4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 60m Ω @ 11A, 10V ±20V 700pF @ 25V 32nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 9185
Step5Bar-code shipping tag
NTB22N06T4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    60W Tj
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    60m Ω @ 11A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    700pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    22A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    32nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    22A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.06Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    66A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V