  • NTB60N06LG
NTB60N06LG
advertisement
Manufacturer No:
NTB60N06LG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NTB60N06LG
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
NTB60N06LG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 16m Ω @ 30A, 5V ±15V 3075pF @ 25V 65nC @ 5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 15439
Step5Bar-code shipping tag
NTB60N06LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    60A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    2.4W Ta 150W Tj
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    150W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    16m Ω @ 30A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    3075pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    60A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    65nC @ 5V
  • Rise Time
    576ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • Fall Time (Typ)
    237 ns
  • Turn-Off Delay Time
    100 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    60A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    15V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.016Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    180A