  • NTB85N03T4G
NTB85N03T4G
advertisement
Manufacturer No:
NTB85N03T4G
HK JDW NO:
598-NTB85N03T4G
Datasheet:
NTB85N03T4G
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 6.8m Ω @ 40A, 10V ±20V 2150pF @ 24V 29nC @ 4.5V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 15323
Step5Bar-code shipping tag
NTB85N03T4G
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 22 hours ago)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Current Rating
    85A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Dissipation-Max
    80W Tc
  • Element Configuration
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    80W
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.8m Ω @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2150pF @ 24V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    85A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    29nC @ 4.5V
  • Rise Time
    22ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Turn-Off Delay Time
    32 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    85A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    15A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0068Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    28V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    45A