  • OD1225-24HBIP68
OD1225-24HBIP68
advertisement
Manufacturer No:
OD1225-24HBIP68
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD1225-24HBIP68
Package:
Datasheet:
OD1225-24HBIP68
Description:
24VDC 120X120X25MM IP68
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD1225-24HBIP68
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    0.341lb 154.67g
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    5~149°F -15°C~65°C
  • Series
    OD1225
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power (Watts)
    5.5W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.230A
  • Ingress Protection
    IP68 - Dust Tight, Waterproof
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 35°C
  • RPM
    3100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    120.0 CFM (3.36m3/min)
  • Noise
    42.0 dB
  • Static Pressure
    0.240 in H2O (59.8 Pa)