  • OD1238-48LBIP5502A
OD1238-48LBIP5502A
advertisement
Manufacturer No:
OD1238-48LBIP5502A
HK JDW NO:
594-OD1238-48LBIP5502A
Description:
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
OD1238-48LBIP5502A
  • Static Pressure
    0.130 in H2O (32.4 Pa)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    IP55, Water Resistant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    OD1238
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Alarm Sensor
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.070A
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Ingress Protection
    IP55 - Dust Protected, Water Resistant
  • Current Rating
    70mA
  • Lifetime @ Temp
    65000 Hrs @ 45°C
  • Life (Hours)
    65000 hours
  • RPM
    2000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Air Flow
    65.0 CFM (1.82m3/min)
  • Noise
    26.0 dB
  • Voltage Range
    28V~56VDC