  • OD4010-05HB55
OD4010-05HB55
advertisement
Manufacturer No:
OD4010-05HB55
Manufacturer:
Orion Fans
HK JDW NO:
594-OD4010-05HB55
Package:
Datasheet:
OD4010-05HB55
Description:
FAN 40X10MM 5V IP55
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
OD4010-05HB55
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2011
  • Series
    OD4010
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    5VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.190A
  • Ingress Protection
    IP55 - Dust Protected, Water Resistant
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    60000 Hrs @ 45°C
  • RPM
    6000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    7.0 CFM (0.196m3/min)
  • Noise
    25.0 dB
  • Voltage Range
    4V~5.5VDC
  • Static Pressure
    0.100 in H2O (24.9 Pa)